Vianoce s koronou a na Tri krále o lockdown dále

Autor: Miroslav Plocháň | 12.12.2020 o 1:41 | (upravené 12.12.2020 o 14:00) Karma článku: 4,69 | Prečítané:  1014x

Piatok 10. decembra  bol  výnimočný deň aj keď to v kalendári nenájdete. Definitívne vypršal efekt celoplošného testovania a následného ničnerobenia. Vrátili sme sa tam, kde sme boli. Alebo aj do  horšieho, kde sme ešte neboli. 

24. októbra pri zavedení obmedzenia mobility bola 14 dňová incidencia nových PCR prípadov na 100 tisíc obyvateľov  na hodnote 439.  K tomuto dátumu sa za 14 dní urobilo 145 668 PCR testov  s 16,5%  pozitivitou.  V nemocniciach bolo 891 pacientov s potvrdeným koronavírusom. 14 dňová incidencia  rástla ešte ďalších 11 dní  a zastavila sa na hodnote 612.

 10. decembra   bola 14 dňová incidencia PCR  rovnako 439 ako 24. októbra.  A ideme hore.   K tomuto dátumu sa za 14 dní urobilo 131 973 testov   s 18,2 % pozitivitou. O desať percent menej PCR testov,  o 10 percent vyššia pozitivita ako 24. októbra.

Ak prirátame k PCR pozitívnym za 14 dní aj 18650 pozitívnych na základe antigénovýcjh testov, vyskočí 14 dňová incidencia na 100 tisíc obyvateľov k 10. decembru na hodnotu 778. V nemocniciach máme 1968 pacientov s potvrdeným koronavírusom a ďalších 162 s podozrením na koronavírus. 

Premiérových priemerných  750  nových prípadov denne za týždeň k uvoľneniu opatrení sa vzďaľuje raketovým tempom. Aktuálne sme na hodnote 1956:

Okrem nočnej teploty rastie všetko : 

24. októbra sme zavreli takmer všetko, vrátane ľudí doma.  

V sobotu 11. decembra  sme zavreli  terasy reštaurácií.  Malý krok pre človeka,  veľký krok ku katastrofe,  ak rýchlo nedôjde k ďalším reštriktívnym  opatreniam.   To neveští na Vianoce a koniec roka nič dobré.  Hlavne pre nemocničný personál. 

Vraj je to príliš zložitý graf.  Jednoduchý človek potrebuje jednoduché riešenia.    Komu je graf  príliš zložitý, nech si pozrie iba fialovú krivku hospitalizácií s potvrdeným koronavírusom a čiernu krivku úmrtí za 14 dní.  A odčíta si na pravej osi hodnoty.  Tam smerujú Vianoce aj Silvester v optimistickom scénari: 

 

Ak sa vláda rýchlo nezobudí, máme naštartované na Silvestra okolo 500 úmrtí za 14 dní a viac než 3000 korona pacientov v nemocniciach.  Z nich najmenej  500 v prvej polovici  januára zomrie.

Porovnanie s Českou republikou: 

Pamätám si to ako dnes, keď premiér ohlásil 21. októbra lockdown + celoplošné testovanie. Odfotil som si z TV jeho graf na tlačovej konferencii, na ktorom ukazoval, že smerujeme k horšiemu vývoju ako Česi. Urobil som presne taký graf ako premiér ukazoval a aktualizujem ho denne.  Premiér mal 100 percentnú pravdu! Vyhli sme sa štvornásobne vyšším číslam na 100 tisíc obyvateľov oproti ČR, so všetkým, čo s tým súvisí. Vrátane obmedzenia štandardných výkonov v nemocniciach a úmrtiami:

Druhá vec je, že túto očividnú výhodu oproti ČR /trvala 30 dní/ sme premrhali nečinnosťou/neschopnosťou. Dnes sme na tom podstatne horšie. V nemocniciach máme viac ako dvojnásobok korona pacientov  oproti  24. októbru.  Najneskôr o štyri dni slovenská modrá krivka pretne tú červenú českú.  To čo byť nemalo, bude realitou.

 

Porovnanie Slovenska s Izraelom.

 V druhej vlne patrí Izrael k prvým najviac postihnutým krajinám.

Izraelský tvrdý lockdown trval od 25. septembra do 18. októbra. Potom došlo k postupnému zmierňovaniu opatrení: 

Slovenská cesta krátkeho lockdownu + celoplošného testovania mala v úvodnej fáze zreteľné pozitívne výsledky v znížení počtu nových prípadov.  Po troch týždňoch od 24. októbra je však slovenský priebeh  horší ako izraelský, 

Jednoducho povedané, keď je zle,  už nič iné ako tvrdý lockdown nepomôže. Polovičný, ľahký, mierny či s výnimkami nie je riešením.  

 

Na záver sa pozrieme do Talianska. 

Talianske príbehy z nemocníc v  prvej vlne desili svet. 

V prepočte výskytu koronavírusu na počet obyvateľov sme do Talianska pricestovali už takmer pred dvomi mesiacmi:

 

Kto nič nerobí, nič nepokazí. Kto nič nepokazí, býva povýšený. Platilo kedysi. Dnes je to inak.  

KTO NIČ NEROBÍ, MÁ NA SVEDOMÍ ĽUDSKÉ ŽIVOTY.

Zákazy pitia vareného vína pred vianočnými stánkami pôsobia v tomto kontexte ako vtip.

Kedy treba konečne niečo urobiť? Aj ZAJTRA je už  neskoro! 

  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prokuratúra nariadila vypočuť bývalého príslušníka SIS Kosíka

Zastavenie vyšetrovania starej kauzy SIS bolo nezákonné.

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Ak vláda dovtedy dožije, jesenný lockdown jej zlomí väz (týždeň podľa Schutza)

Najvyšší súd roztrhal verdikt Sabovej senátu na márne franforce.


Už ste čítali?